Погода, обстріли і Дональд Трамп. Чи будуть у Харкові далі дорожчати продукти харчування?

Лише за останній тиждень картопля на ринках виросла в ціні на 3-5 гривень.

Рекордний неврожай цього року потягнув за собою інфляцію. Цінники на харківських продуктових ринках змінюються щотижня у бік зростання. Подальша цінова політика в регіоні залежатиме від інтенсивності обстрілів, вартості електроенергії та навіть рішень адміністрації нового президента США.

У Харкові та області овочі традиційно дорожчають восени, але цього року до сезонних процесів додалося багато різних факторів: літня посуха, зростання вартості електрики та подекуди навіть збільшення середньої зарплати. Експерти не прогнозують сповільнення інфляції у найближчі місяці.

Що подорожчає вслід за овочами?

Ціни на продовольчі товари в Харкові продовжують зростати. У міському  Департаменті адміністративних послуг та споживчого ринку порахували, що найбільше подорожчали за місяць морква та огірки. Останні додали у вартості аж 45%, кілограм обійдеться в середньому 100-130 гривень. Для порівняння: у кінці серпня цей овоч продавали по 40-60 гривень за кілограм. Це подорожчання — сезонне, воно пов’язане з тим, що ґрунтові овочі змінюють тепличні, де собівартість виробництва вища.

Інша справа — так званий «борщовий набір». Восени значно зросли ціни на картоплю, моркву, буряк та цибулю. У порівнянні з кінцем серпня кілограм картоплі подорожчав майже в два рази, з 18 до 35 гривень. Морква та буряк додали в ціні 30%. Зростання цін на цю групу товарів пов’язане з катастрофічним неврожаєм через довгу посуху, про що раніше писав UA-NEWS.in.ua. Але погода — не єдиний фактор.

Ціна огірків перевищує 100 грн/кг, помідори коштують 75  — 100 грн. Фото: UA-NEWS.in.ua

«Основним трендом інфляції стало зростання вартості овочевої групи через посуху, але не тільки це. У нас підвищився курс долара та зросли ціни на електроенергію, що теж мало вплив. Є окреме зростання середньої заробітної плати, але тут питання складне, бо кількість товарів в Україні зараз обмежена через військові дії та певні обмеження з точки зору нарощення виробництва», — розповів UA-NEWS.in.ua доктор економічних наук Дмитро Шиян.

Середня заробітна плата дійсно дещо зросла. За даними порталу Work.ua, в Харківській області вона складає 20 тисяч гривень на місяць. Але вона збільшилася у порівнянні з вереснем лише на 1000 гривень, тобто, лише на 5%, у той час як подорожчання продуктів — значно більше.

За прогнозами Дмитра Шияна, невдовзі мають також вирости в ціні молочні продукти та м’ясо, бо вони опосередковано залежать від цін на товари рослинної групи. 

Голова об’єднання «Ліга банків України» Олена Коробкова прогнозує зростання цін на олію.

«На міжнародному ринку подорожчала олія в півтора рази. Це добре для експортерів, але вона дорожчатиме і на внутрішньому ринку», — повідомила експертка під час брифінгу в «Українському Медіа Центрі».    

У Харкові, як і по всій України, росте ціна на яйця. Сьогодні десяток коштує в середньому 65-70 грн. за десяток, хоча ще в середині жовтня цей товар продавали по 35-40 грн. Яйця — продукт сезонний, раніше весни ціни на них не підуть униз, та й то лише в тому випадку, якщо комбікорм не дорожчатиме далі. 

Інфляція може бути більшою

Прогноз НБУ не справдився. Регулятор передбачав, що до кінця поточного року рівень інфляції в Україні складе 9,7%, але на нього країна вийшла вже за результатами жовтня. Нацбанк та експерти прогнозують, що здорожчання до кінця року вийде на 10%. 

«Я думаю, що буде більше, десь 10,5%, але до 11% вона не дійде при поточних умовах. Пік інфляції буде десь до другого кварталу 2025 року, після цього піде певний спад. Буде більш зрозумілою наша стратегія стосунків з Америкою, почнеться новий маркетинговий рік у аграріїв», — вважає Олена Коробкова.

Цей прогноз можна вважати оптимістичним, адже на рівень цін впливає безліч факторів, серед них — інтенсивність обстрілів енергетичної інфраструктури росіянами та допомога від стратегічних партнерів.

До кінця року інфляція перевищить 10%. Фото: Cергій Козлов/UA-NEWS.in.ua

«Якщо будуть блекаути по 18 годин, якщо так будуть розвиватися події, то частина підприємств припинить свою діяльність, інша частина перейде на власну генерацію. Ця електроенергія в 5-7 разів дорожча за звичайну, бо для її виробництва потрібно закупити власні генератори та пальне для них. Це позначиться на цінах», — каже Дмитро Шиян.

На думку доктора економічних наук, ще більший вплив на ціни матиме дефіцит бюджету України, який, за прогнозами, складе 50 мільярдів доларів. Зараз ідуть перемовини з адміністрацією діючого президента Джо Байдена та командою новообраного Дональда Трампа про те, щоб покрити цей дефіцит. Якщо домовитися про гроші не вдасться, інфляція в 2025 році може бути набагато вищою. 

Автор: Олена Павленко

Джерело

UkrNewsToday